Bevezetés

Jelen esszémben arra keresek – gazdasági nézőpontból – választ, hogy milyen jövőképek valószínűek Magyarországon illetve Földünkön a közelmúlt mind súlyosabb természeti és társadalmi-gazdasági kihívásai közt. Nem tudhatom ugyan, hogy miként fordul a sorsunk, hiszen a jövőt senki nem ismeri. Mégis hasznosnak gondolom, hogy átgondoljam lehetséges felkészülési stratégiánkat. Az első részben azt kísérlem meg áttekinteni, hogy melyek a közelmúltnak azok a (már ismert) új adottságai, folyamatai, amelyekhez a következőkben elsősorban kell igazodnunk. A másodikban azt fejtegetem, hogy a valószínűnek tűnő jövőbeli folyamatok közül melyeket lenne leginkább előnyös támogatnunk, illetve melyeket célszerű fékeznünk. S kétségtelen, hogy e munka során nem kerülhettem el a tévedés kockázatait sem.

A bemutatásra kerülő jövőképek összeállítása során természetesen nem álmokról kívántam értekezni. Vizsgálódásomban a valószínűsíthető lehetőségeket kíséreltem meg interdiszciplináris elemzéssel jellemezni, legtöbbször az elmúlt évszázadok trendjeinek a tovább-vezetésével (extrapolációjával),2 valamint az utóbbi évtizedek tapasztalatainak, valamint a jövő építését célzó mai törekvéseknek (olykor szubjektív) áttekintésével. Egyes esetekben írok azonban az ideálisnak vélt jövőről is.

A tárgyalás során törekszem a felhasznált fő fogalmak pontos meghatározására, majd állításokat rögzítek, és ezek esélyeit történelmi tapasztalatok, szakértői álláspontok stb. felvillantásával ellenőrzöm. Esetenként matematikai, illetve verbális folyamat-modellekre is hivatkozom. Mindez persze szigorúan véve nem bizonyítás, de a kísérletezési lehetőségek nélküli társadalom-kutatásban nem ismert az állítások igazolásának meggyőzőbb technikája.

 

A teljes cikk a mellékelt PDF-ben található.