Egy égi látványosság amely lázban tartja a világot, a  C/2023 A3 (Tsuchinsan-ATLAS) üstökös. Az üstököst 2023. január 9-én egy kínai obszervatóriumban pillantották meg először, majd február 22-én az ATLAS Déli-Afrikában is megfigyelte. Az üstökösök elnevezési szokása alapján mind a két obszervatórium nevét megkapta. 

A kb. 3.2 kilométer átmérőjű üstökös igen messziről, a naprendszer határánál található ún. Oort felhőből származik, amely főleg jégből és porból álló objektumokat tartalmaz, melyek közül némelyik, átmeneti gravitációs zavarok miatt, elindul a naprendszer belseje felé. 

Magyarországról október elejétől lehetett megfigyelni, de akkor, a hajnali égen még nagyon alacsonyan volt, ami megnehezítette megfigyelését.

Szeptember 27-én volt napközelben, amikor 58 millió kilométerre közelítette meg központi égitestünket. Földünkhöz legközelebb október 12-én volt, akkor kb. 70 millió kilométerre ment el mellettünk. Azóta távolodik és természetesen egyre halványodik, bár novemberben a nyugati égen még szépen látszik, de már közel sem olyan látványos mint október első felében volt. 

A galériában található képeken szépen látszik, hogy távolodásával a csóvája is egyre kisebb és kisebb lesz. 

Az eddigi számítások szerint 80 ezer évvel ezelőtt járhatott legutóbb napunk közelében és egyenlőre úgy látszik, hogy végérvényesen el kell búcsúznunk tőle. 

Így ez az üstökös az embertiség számára egy egyszeri, megismételhetetlen égi csoda.

 

Korábbi észlelések